szigetüzemű napelemes inverter

Szigetüzemű napelemes inverter

Az energiaárak változása miatt egyre többen gondolkodnak valamilyen alternatív megoldásban, és keresik a legjobb lehetőséget. A napelem azért jó választás, mert a nap energiája kifogyhatatlan, és azon kívül a napelemes rendszer telepítése igen környezetbarát. Hiszen nem szennyezi a levegőt, nincs semmilyen káros anyag kibocsátás.

A hazánkban napjainkban megváltozott szabályok értelmében a megtermelt energia nem tölthető vissza a hálózatba. Ezért a legjobb alternatíva a szigetüzemű napelem. Mely nem csatlakozik a hálózathoz, hanem csupán a saját magunk által megtermelt energiát használhatjuk fel. Ehhez szükséges egy szigetüzemű napelemes inverter, mely biztosítja és átalakítja az egyenáramot váltóárammá, valamint egyéb információkkal is szolgál.

A hálózatfüggetlen napelemes rendszer nagy szabadságot biztosít, és ideális lakóbuszra, hétvégi házra, vagy olyan tanyára. Ahol nem vezették be az elektromos hálózatot. A szigetüzemű napelem rendszer három fő része:

• A napelemek, melyek begyűjtik a napenergiát
• Az akkumulátor, mely a megtermelt energiát tárolja bizonyos ideig
• Egy Szigetüzemű napelemes inverter, mely átalakítja a feszültséget váltóárammá, amely a legtöbb lakásban, házban felhasználható.

Egy inverter a rendszer lelke, ha nem lenne, nem is tudnánk az előállított energiát felhasználni. Ezért nagyon fontos, hogy amikor a vásárláson gondolkozunk, semmiképp ne ezen az eszközön akarjunk spórolni. Mert a nem elég jó minőségű berendezés nagyon sok kellemetlenséget okozhat a későbbiekben.

Hova érdemes felszerelni a szigetüzemű napelemes invertert?

Fontos tudni hogy egy invertert mindenképpen fedett helyen ajánlatos felszerelni, ahol nem éri pára, és megfelelően száraz a levegő. Célszerű falra szerelni, ahol nem okoz akadályt, és körülbelül szemmagasságban, hogy kényelmesen le tudjuk olvasni a napelemek teljesítményét. A szigetüzemű napelemes inverter modernebb darabjai között találunk olyat is, amely internetről működik, és okos telefonon bárhonnan ránézhetünk és ellenőrizhetjük a működés hatékonyságát.
Azért is érdemes vigyázni erre a fontos eszközre, mert lejárt garancia esetében nem olcsó újat vásárolni.

Bár az invertereket úgy állítják elő, hogy kint és bent is elhelyezhetők, azonban nem árt tisztában lennünk néhány fontos dologgal ezzel kapcsolatban:

• Csak függőleges falra szereljük fel
• Mivel az inverter működése némi zajjal jár, ezért olyan helyre érdemes rögzíteni, ahol nem zavar senkit a hangja
• Ne helyezzük zárt szekrénybe, vagy ha mégis, akkor gondoskodjunk a szellőzésről
• Ha kültéren szereljük fel az eszközt, akkor figyeljünk arra, hogy védett legyen a csapadéktól vagy a közvetlen napsütéstől
A szigetüzemű napelemes inverter, illetve egyéb típusú inverter elhelyezése során célszerű olyan helyet választani. Ami könnyen elérhető, ha esetleg karbantartás, vagy szerelés szükséges.

Alapvetően háromféle invertert különbözetünk meg:

• Hálózatra csatlakozó inverter – egyelőre ebből a típusból van a legtöbb hazánkban, ez a fajta szerkezet a napelemekből érkező áramot átalakítja, hogy felhasználható legyen a hálózaton keresztül

• Hibrid inverter – ennek segítségével egyszerre tudjuk az akkumulátorra tölteni a megtermelt elektromos áramot, és tudunk a hálózathoz is csatlakozni

• Szigetüzemű napelemes inverter – ebben az esetben a berendezés nem a hálózatba táplálja a megtermelt energiát, hanem az akkumulátorba. Amihez egy speciális inverter szükséges, és érdemes a legjobb minőséget választani

Amikor invertert választunk, tudnunk kell, hogy mennyi lesz a fogyasztásunk, mert az invertert is ahhoz kell méretezni. Érdemes a legnagyobb fogyasztáshoz igazítani a méretezést, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés, és ne fogyjunk ki az energiából.

Ugyanúgy, mint az akkumulátor kiválasztásánál, az inverter esetében is nagyon fontos a méretezés, hogy tisztában legyünk a fogyasztásunk nagyságával.
Ez a rendszer, mely országunkban csak mostanában válik ismertté, de külföldön már nagy népszerűségnek örvend, olyan szabadságot biztosít a felhasználónak, amelyre eddig nem volt példa. Természetesen mielőtt belevetjük magunkat ebbe a nagy függetlenségbe, érdemes áttanulmányozni a szigetüzemű napelemes inverter működését, ami az egész rendszer mozgatórugója.

Mivel a szigetüzemű napelem rendszerek házilag is elkészíthetőek, mielőtt nekifognánk, és elkezdenénk vásárolni. Mindenképp kérjük ki tapasztalt és hozzáértő szakember véleményét, ezzel sok bosszúságot és fölösleges pénzkiadást takaríthat meg. Hiszen ezt a rendszert hosszú évekig szeretnénk használni, érdemes a minőséget választani.