Hálózatfüggetlen napelemes rendszer

Bizonyára egyre többen gondolkodnak el azon, hogy milyen alternatív megoldások jöhetnek szóba az energiatakarékosság eléréséhez, hogy ne érjék váratlanul a magas számlák, hogy kiszámítható legyen a jövő az energia fogyasztás szempontjából. Hazánkban még nem annyira elterjedt, de egyre többen érdeklődnek a hálózatfüggetlen napelemes rendszer iránt. A legismertebbek az úgynevezett szigetüzemű napelemes rendszerek, mely a szolgáltatók teljes kizárásával történik, vagyis nincs energia szolgáltató, csak az az energia, amit magunknak megtermelünk. Ez nagy fokú szabadságot jelent, és nagyon jó megoldás, de érdemes körbejárni a témát, mielőtt végleg döntenénk.

Kinek ajánlott a hálózatfüggetlen napelemes rendszer?

Ez a megoldás elsősorban azokon a helyeken ideális, ahol a szolgáltató nem építette ki a hálózatot, ilyenek az elhagyatott helyeken lévő tanyák, hajók, de olyan nyaralókba is ideális, ahol még nincs áramellátás. Ám itt nem áll meg a dolog, mert egyre nagyobb az érdeklődés, hiszen a függetlenségnél nincs is jobb.. Nagyon jó megoldás lakó autókba, túra buszokra, és egyre több területen. Aki még nem akar teljesen elszakadni az áramszolgáltatótól, mert azt érzi biztonságosabbnak, ha van még egy alternatíva, annak ajánlott a hibrid üzemű napelemes rendszer, melyben vegyül a hálózatfüggetlen napelemes rendszer a hálózatival. Mindenesetre azt kijelenthetjük, hogy a napelemes rendszereké a jövő.

hálózatfüggetlen napelemes rendszer

Milyen elemekből áll ez a rendszer?

• Napelem modul – a rendszer főeleme, a napenergiából elektromos áramot állít elő.
• Inverter – ez az eszköz alakítja az egyenáramot váltakozó árammá, amely csatlakoztatható a hálózatra.
• Szerelőkeret – a rögzítéshez használják
• Tetőkampók – a tetőszerkezet rögzítésében segítenek
• Szolárkábel – a tartozékokat kapcsolja össze
• Napelem specifikus csatlakozók – a biztonságos üzemelés érdekében szigorú előírásoknak kell megfelelniük
• Túlfeszültség mérő modul – estleges villámcsapás, rövidzárlat során megakadályozza a rendszer károsodását
• Töltésszabályozó – az akkumulátort védi a túltöltéstől
• Akkumulátor – energia tároló eszköz
• Biztosíték és kapcsoló – fontos elemek, melyek nélkül a rendszer veszélyessé is válhat

A hálózatfüggetlen napelemes rendszer csak napsütésben működik?

Ahhoz, hogy ne csak napos időben működjön a rendszer, szükség van egy olyan eszközre, amely ideiglenesen tárolja az energiát, ezt a feladatot leghatékonyabban a solar akkumulátorok végzik. Ha nincs elegendő napsütés, akkor az akkumulátor szolgáltatja azt.
Az akkumulátoros szigetüzemű rendszerek az év nagy részében képesek ellátni minket energiával, de a borúsabb téli napokon egy hosszabb időszak áthidalására kevésbé alkalmasak. Mi lehet a megoldás a téli napokra? A rendszer ugyan ilyenkor is termel, csak kisebb mértékben, ajánlott végiggondolni felhasználási szokásainkat, illetve bevetni alternatív megoldásokat.
Ha emellett a rendszer mellett döntünk, mert mindenképp függetlenek szeretnénk lenni, akkor az első lépés, hogy meghatározzuk a rendszer méretét, amit a saját igényünkhöz igazítunk. Ezt úgy állapíthatjuk meg a legpontosabban, hogy listát készítünk minden eszközünk energia igényéről, és hogy mennyi ideig használjuk. Minden berendezést figyelembe kell vennünk, a legnagyobb háztartási géptől a legkisebb elektromos eszközig. A hálózatfüggetlen napelemes rendszer csak akkor lesz minden igényt kielégítő, ha a megfelelő méretet telepítjük.

Mire figyeljünk még?

• Gondoljuk végig, hogy hány voltos feszültséget szeretnénk, 12V, 24V, vagy 48V-ot?
• Válasszuk ki, melyik a számunkra megfelelő akkumulátor típus
• Döntsük el, hogy a rendszert csak nyáron, csak télen, vagy egész évben használnánk
• Forduljon szakemberhez, hogy meg tudja határozni a napelem típusát, számát, illetve az invertert. Ehhez a tető dőlésszögét, illetve a benapozottságot veszik figyelembe.

Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy a hálózatfüggetlen napelemes rendszer lehet a megoldás a jövőt tekintve, hiszen a fogyasztók igényei határozzák meg a technológia fejlődésének útját.
Bár ma még elég borsos az ára egy ilyen rendszer telepítésének, de ezek az árak minden bizonnyal csökkennek, és akkor mindenki számára elérhető lesz a függetlenség, hiszen mindenki azt szeretné, ha maga tudná előállítani a szükséges energiát. Ez az igény már nem elérhetetlen, és valószínűleg ez a jövő megoldása.
A hálózatfüggetlen napelemes rendszer teljes szabadságot és önellátást biztosít, kiszámítható energia fogyasztást, számlamentes jövőt, segítségével az élet sokkal kényelmesebbé válik.