Szigetüzemű napelemes rendszerek

A folyamatosan emelkedő rezsiárak miatt egyre többen érdeklődnek az alternatív megoldások iránt, ami nemcsak környezetbarát, de nagy biztonságot jelent az energia fogyasztásban. Kiszámítható és kedvező árú lehetőséget keresünk, ami hamar megtérül, és nyugodtan alkalmazhatjuk. Biztosan nem érnek fűtési időszakban sem meglepetések. Akkor a szigetüzemű napelemes rendszerek a legjobb választás!

Mik azok a szigetüzemű napelemes rendszerek?

A szigetüzemű azt jelenti, hogy a ház napelemes rendszere nem kapcsolódik semmilyen hálózati ellátó rendszerhez, vagyis önálló szigetet képez. Hazánkban kevéssé elterjedt ez az alternatíva, de reméljük, hamarosan egyre többen fogják alkalmazni. Hiszen ki ne szeretne függetlenedni bármilyen áramellátó hálózattól, és maga megtermelni az energiát?

Ez a megoldás nemcsak lakóházakban, de elszigetelt helyeken, például tanyákon is ideális, ahol nincs kiépített hálózat. Nyaralókba is jó megoldás lehet, saját magunk láthatjuk el magunkat a megfelelő mennyiségű árammal, teljesen hálózat függetlenül. A szigetüzemű napelemes rendszerek esetében egy akkumulátor segítségével tárolhatjuk a napenergiát, amit az inverter elektromos árammá alakít.

Szigetüzemű napelemes rendszerek

Miből áll egy szigetüzemű napelemes rendszer?

Természetesen napelemekből, amelyek begyűjtik az energiát a napból, de szükség van egy úgynevezett inverterre. Ami a napenergiát átalakítja, és kell egy energia tároló egység, ami tárolja az energiát. Ezek a fő alapelemek, de a helyszíntől függően szerepet játszik még a töltés vezérlő, esetleg kiegészítő áramforrások, tartószerkezetek, kábelek, csatlakozók. Nem mindegy, hogy milyen invertert használunk, és jól meg kell fontolni az akkumulátor kiválasztását is. Ezért fontos, hogy az elhatározást követően rögtön forduljunk szakemberhez. Aki miután felmérte a lehetőségeket, pontos információval fog szolgálni. Ha hálózat nélküli energiát használunk, akkor könnyen nyomon követhetjük, hogy mennyi áramot fogyasztottunk. Hiszen csak annyit tudunk felhasználni, amennyit a rendszer megtermelt. Így sokkal tudatosabb felhasználók lehetünk, ha a szigetüzemű napelemes rendszerek segítségével jutunk energiához.

Hogyan érdemes megtervezni a saját rendszerünket?

A tervezéshez fontos megtudni, hogy mennyi energiát fogyasztunk otthonunkban, mik azok a szokások, amiket esetleg meg kéne változtatni. A kis változások is eredménnyel járhatnak. Azt javasoljuk, hogy készítsenek egy listát, amin feltüntetik a nagyobb teljesítményű elektromos berendezéseket, és hogy ezek hozzávetőlegesen mennyit fogyasztanak, és mennyi ideig működnek. Ha a teljesítményt megszorozzuk az üzemidővel, akkor megkapjuk, hogy mennyi energiát fogyasztunk. Azért is fontos egy ilyen lista elkészítése, mert ilyenkor szembesülünk azzal, hogy mely eszközök a legnagyobb energia fogyasztók.

És hogy változtatni tudunk a rossz beidegződéseken, és tudatosabban fogjuk használni ezeket az eszközöket.
Amikor kiderül az energia mennyiség, melyet fogyasztunk, akkor fontos, hogy ne méretezzük alul a rendszerünket, mindig a legnagyobb teljesítményt tekintsük alapnak. Hiszen különböző mennyiséget fogyasztunk télen, mint nyáron. Azért is kell nagy gondot fordítani a szokásainkra és előtérbe helyezni a tudatos fogyasztást. Mert minél több energiára van szükségünk, a szigetüzemű napelemes rendszerek ára ezzel arányosan nő.

Mennyi energiát képes szolgáltatni a rendszer?

Olyan nagyságrendű energiát nyerhetünk, amekkorát csak szeretnénk. Persze az észszerűség határain belül, hiszen minél nagyobb teljesítményre van szükségünk, annál drágább a a telepítés. Ezért tényleg át kell gondolnunk fogyasztási szokásainkat, és ha kell, változtassunk ezeken. A telepítésre felhasználható felület nagysága is fontos, hiszen az is határt szabhat igényeinknek. Azt is jó tudnunk, hogy hány napi tartalékot szeretnénk, ha esetleg több egymást követő borús napon akarjuk használni az energiát. Mert ha ezekkel tisztában vagyunk, akkor ehhez képest kell akkumulátort választani.

A szigetüzemű napelemes rendszerek akkumulátora akkor lesz igazán hosszú életű, ha nem merítjük le teljesen. Nem mindegy, hogy mindennap szükségünk van energiára, vagy csak hétvégén, mondjuk egy nyaraló esetében. Sok szempontot kell figyelembe venni ahhoz, hogy az ideális méretezést megállapítsuk, de ha az első perctől szakemberre bízzuk ezt a feladatot. Akkor biztosak lehetünk abban, hogy a szigetüzemű napelemes rendszerek nagy segítségünkre lesznek, és minden évszakban és helyzetben megfelelő mennyiségű áramot fognak biztosítani számunkra. Ahány ház, annyi rendszer, nincs egyforma megoldás, mindegyiket személyre kell szabni, a lehetőségek figyelembe vételével. Természetesen a legjobb megoldást kell megtalálni minden egyes esetben.