Szigetüzemű napelem rendszer méretezése

 

A szigetüzemű napelem rendszer egyre nagyobb teret hódít nemcsak külföldön, de hazánkban is. Hiszen ki ne szeretne teljesen függetlenül, szabadon energiához jutni, nem alkalmazkodni az energia árak változásaihoz, ingyen energiához jutni? Ez olyan lehetőség, mely mindenki érdeklődését felkelti, csak nem tudja, hogyan fogjon hozzá.

Az első információ, amire szükségünk lesz, hogy milyen berendezéseket szeretnénk zöld energiával üzemeltetni, és ezek a berendezések mennyit fogyasztanak. Ehhez figyelembe kell venni a fogyasztási szokásainkat, melyeken néha változtatni kell, ha nem akarunk pazarolni.

Például sokan a tévét háttérzajnak használják. A szigetüzemű napelem rendszer méretezése az első lépés a magvalósítás felé.

Házilag is elkészíthető a méretezés, bár kell hozzá egy kis mérnöki affinitás, ha ez nincs meg, akkor jobban járunk, ha szakemberhez fordulunk. Aki már nagy tapasztalattal rendelkezik ezen a téren.

szigetüzemű napelem rendszer méretezése

Több méretezést is el kell végeznünk ahhoz, hogy pontos adatokat kapjunk.

Az alábbi eszközöket kell felmérni:

• Akkumulátor méretezése
• Napelemek méretezése
• Inverter méretezése
• Vezeték méretezése

Egy szigetüzemű napelem rendszer méretezése során tehát több tényezőt is figyelembe kell venni.  Ezek összességéből kapunk egy olyan értéket, amely megmutatja, hogy milyen teljesítményű rendszerre van igényünk.
Minél nagyobb kapacitásra van szükségünk, annál nagyobb teljesítményű akkumulátor lesz a jó választás.

Nem érdemes ezen spórolni, mert előfordulhat, hogyha kisebb tárolót veszünk, hogy nem lesz elég energiánk. A nagyobb teljesítményű akkumulátor bekötésének költségei alacsonyabbak, mert akkor kevesebbet kell párhuzamosan kötni. A napelemes rendszerhez kapható speciális, direkt erre a célra előállított úgynevezett solar akkumulátor, mégis sokan a hagyományos akkumulátorokat kötik be, ezzel is csökkenteni kívánják a költségeket. Ebben a témában is érdemes megkérdezni egy szakembert, hogy hosszú távon mi az előnye vagy hátránya a solar, illetve a hagyományos energia tárolónak. A szigetüzemű napelem rendszer méretezése, azon belül az akkumulátor méretezése egy nagyon fontos mozzanata a telepítés előkészítésének.

Mi az inverter, és mi a feladata?

Az inverter egy olyan eszköz, amely a az egyenáramot váltóárammá alakítja, ami a legtöbb háztartásban megtalálható, ehhez az energiát a napelem vagy az akkumulátor biztosítja. Az inverter tehát egy nagyon fontos része a rendszernek, vannak olyan korszerű inverterek, melyek több feladatot is ellátnak. Például biztonsági funkciókat töltenek be, optimalizálják az áramtermelést, adatgyűjtést és távfelügyeletet is végeznek.

A szigetüzemű napelem rendszer méretezése során az inverter is nagy szerepet tölt be, éppúgy, mint az akkumulátor, nem mindegy, hogy milyen típusút vagy teljesítményűt választunk. A napelemek méretezése során is figyelembe kell vennünk a berendezéseink fogyasztását, mert ezek határozzák meg a napelemek mennyiségét.
Abban az esetben, ha úgy döntünk, hogy házilag telepítjük a napelem rendszert, erre jó megoldás lehet első körben egy szigetüzemű napelem szett. Amelyet egy ügyesebb felhasználó maga is telepíthet, ha betartja a mellékelt útmutató lépéseit. Ebben az esetben is szükséges a szigetüzemű napelem rendszer méretezése, hiszen a szettekből is többféle kapható, kapacitás igénytől függően.

Miért fontos a szigetüzemű napelem rendszer méretezés?

Azért kell a pontos méréseket elvégezni, mert az se jó, ha kisebb rendszert telepítünk, hiszen akkor nem váltja be a reményeinket, de az se jó, ha nagyobbat, mert az költségesebb. Meg kell találnunk azt az ideális méretet, amire szükségünk van, de inkább nagyobb legyen, mint kisebb, mert az nem termel elegendő energiát. Bár lehet utólag növelni a teljesítményt, de annak nagyobb a költsége, mintha eleve egy nagyobb rendszert telepítenénk.
Bármilyen kérdés merülne fel a szigetüzemű napelem rendszer méretezése során, vagy inkább szakemberre bízná, csak egy telefonjába kerül, szakembereink sokéves tapasztalattal rendelkeznek.
Munkánk során azt figyeltük meg, hogy aki napelemmel szerzi be a szükséges energiát, az sokkal tudatosabban fogyasztja, vagyis nem pazarol, hiszen tisztában van azzal, hogy ezt maga termelte, a sajátjából pazarol, jobban odafigyel az elektromos berendezések működésére, és arra, hogy fölöslegesen ne legyen bekapcsolva semmilyen eszköz. A tudatos fogyasztó a jövő embere, aki figyel magára és a környezetére.