Szigetüzemű napelem
A napelemes rendszerek legújabb szabályozása értelmében hazánkban a szigetüzemű napelem rendszer a megoldás, amely teljesen független a hálózattól, ezért egyre nagyobb az érdeklődés is, hiszen ez a rendszer nálunk még gyerekcipőben jár, de tőlünk nyugatra már régebben ismerik és alkalmazzák ezt az eljárást.
Mit jelent a szigetüzemű napelem?
Ahogy a neve is mutatja, ez a rendszer úgy működik, mint egy sziget, elszigetelődik minden szárazföldi dologtól, nem csatlakozik hálózathoz, hanem önállóan termeli meg az energiát. Ez nagy szabadságot biztosít, és még az engedélyeztetésre sincs szükség, hiszen önállóan működik, minden hálózattól teljesen függetlenül.
Bár egyelőre nálunk még nem olyan ismert a szigetüzemű napelem telepítése, de egyre többen elgondolkodnak a magas rezsiárak láttán, és keresnek alternatív megoldást az energia előállítására.
Ez a rendszer a legjobb megoldást jelenti azok számára, akik olyan helyen laknak, ahol nincs kiépített hálózat, például egy tanya esetében, vagy nyaralók, faházak, lakókocsik esetében is érdemes telepíteni a napelemet.
Hogyan működik a szigetüzemű napelem?
A szigetüzemű inverter az az eszköz, amely az egyenáramot váltóárammá alakítja. Eddig az inverter feladata a hagyományos rendszer esetében az volt, hogy a megtermelt energiát egy kétirányú mérőórába adja le, a szigetüzemű esetében ezt az energiát egy akkumulátorba tölti, így képes az energiát bizonyos ideig tárolni, hogy később tudjuk azt felhasználni. Ennek a rendszernek az akkumulátora egy speciális eszköz, ami nagyon fontos részt képez, direkt erre az igényre gyártják le, ugyanis a szigetüzemű napelem nem működhet akármilyen akkumulátorról, erre nagy gondot kell fordítani. A napelem cellái 12, 24 vagy 48 Voltos feszültséget állítanak elő, mit az inverter olyan energiává alakít, amellyel a lakásunkban működő elektromos eszközöket használni tudjuk.
Alapvetően az a különbség a hagyományos és a szigetüzemű rendszer között, hogy a szigetüzemű inverter a hálózat helyett az akkumulátorba tölti az energiát, amely elraktározza azt.
Mire kell figyelnünk a telepítés során?
Nagy gondot kell fordítani a napelemek elhelyezésére, megfelelő dőlési szögére, tájolására annak érdekében, hogy maximálisan kihasználhassák a napos órákat, és a lehető legtöbb energiát tudják összegyűjteni. Fontos még az is, hogy a tartószerkezetet a megfelelő biztonsággal szereljük fel, hogy a szerkezet, amely hosszú évekig kell hogy működjön, stabilan álljon ellen az időjárás viszontagságainak. De ezzel a megrendelőnek nincs dolga, hiszen erre odafigyelnek a szakemberek, akik elvégzik a szigetüzemű napelem telepítését.
Lehetséges házilag telepíteni?
Mivel nem szükséges semmilyen engedély a telepítéshez, és mérőóra cserére sincs szükség, mint a hagyományos esetben, valamint a magas eszközárak sokakat arra ösztönöznek, hogy saját maguk végezzék el a telepítést. Elvileg ez lehetséges, egy ügyes villanyszerelő, ha betartja az útmutatóban szereplő tennivalókat, sikeresen el tudja végezni a munkát, ezzel megspórolhatja a munkadíjat. Ám mindenképpen azt javasoljuk, hogy konzultáljon egy hozzáértő szakemberrel, mert a szigetüzemű napelem telepítése sok hibalehetőséget rejt magában, hiszen minél több darabból áll a rendszer, annál nagyobb a lehetőség a hibázásra, és az a cél, hogy szakszerűen helyezzük üzembe a napelemeket, valamint az akkumulátort.
Saját erőből való üzembe helyezésnél nem javasoljuk azt, hogy az eszközökön is spóroljon, mindenképpen be kell tartani a szükséges óvintézkedéseket, és a saját telepítés nem mehet a minőség rovására, vagyis ne a legolcsóbb eszközöket használjuk, hiszen ha azok bármelyike meghibásodik, az jelentős költséget és kellemetlenséget jelent, azon kívül hosszabb ideig tart a megtérülési idő.
A szigetüzemű napelem telepítésének ára attól függ, mennyi energiát igénylünk, de azt kijelenthetjük, hogy az akkumulátor árával nem érdemes takarékoskodni, hiszen ez az egyik legfontosabb tartozék, érdemes olyan kapacitásút venni, ami az igényinknek megfelelő energia mennyiséget tudja tárolni. Egy kisebb akkumulátor 500 ezer forint körül van, míg egy nagyobb akár másfél millió forint is lehet.
Akkumulátor nélküli hálózatfüggetlen napelem telepítése is lehetséges, ebben az esetben csak akkor jutunk áramhoz, amikor süt a nap, és a panelek termelik az energiát, viszont ennek a költsége jóval kedvezőbb, és saját magunk is beüzemelhetjük.